Není káva jako káva. Každému chutná trochu jinak – někdo má rád malou a silnou, někdo radši s mlékem a někdo si ji bez cukru neumí ani představit. Zkrátka sto lidí, sto chutí. A my si dnes ukážeme, jaké rozdíly jsou mezi espressem, lungem a americanem.
Když jsem ve svých 14 letech poprvé ochutnal instantní kávu, myslel jsem si, že to je to, o čem všichni dospělí pořád mluví. Až s postupem času jsem objevil pravé espresso, filtrovanou kávu, moka konvičku a další.
Espresso
Espresso je základním stavebním kamenem každé dobré kavárny. Dodnes mám takovou zásadu, že když jsem někde, kde si nejsem kvalitou kávy jistý, objednám si espresso. Pokud to není žádná hitparáda, vím, že ho dokážu vypít najednou. A když vám ho přinesou ve velkém hrnku, není to espresso. Správně by totiž mělo mít 25 ml a šálek, ve kterém ho dostanete, by měl být horký.
Správné espresso by mělo splňovat následující:
- Hmotnost (namleté) kávy: 7 g (tolerance 0,5 g)
U moderního pojetí espressa se ale můžeme hmotností dostat až k 11 g – záleží na konkrétních zrnech. - Teplota vody z kávovaru: 88 °C (tolerance 2 °C)
- Teplota kávy v šálku: 67 °C (tolerance 3 °C)
- Vstupní tlak vody: 9 barů (tolerance 1 bar)
- Doba extrakce: 25 sekund (tolerance 2,5 sekundy)
- Viskozita při 45 °C > 1,5 mPa·s
- Oleje > 2 mg/ml
- Kofein < 100 mg/šálek
- Objem nápoje v šálku včetně cremy (pěny na hladině espressa) 25 ml (tolerance 2,5 ml)
Nemusíte se ale bát – nejsme v Itálii, a pokud vám vaše espresso chutná jinak, je to naprosto v pořádku. Jestli rádi experimentujete, s chutí do toho. Jak jinak by vznikly všechny další typy kávy, které pijí lidé po celém světě? Třeba jako lungo a americano?
Lungo
Malá silná káva není pro každého. Proto v Itálii vymysleli lungo (v italštině znamená dlouhý – tedy káva, kterou pijete déle). Je to v podstatě jiný název pro větší espresso, které vám ve spoustě podniků nabídnou. Správně by mělo mít 60 ml a připravuje se tak, že espresso (30 ml) zalijete horkou vodou v poměru 1 : 1.
Americano
Tenhle druh kávy je také espresso, které se naředí horkou vodou. Svůj název prý získalo během druhé světové války, kdy američtí vojáci nezvládali jeho příliš silnou chuť, takže si ho začali ředit. Dnes ho v kavárnách a restauracích dostanete zalité horkou vodou v poměru 1 : 5.
Pro přípravu obou výše zmíněných druhů kávy je ale potřeba dobré espresso. To je alfou a omegou jeho skvělé chuti. Nejjednodušším a doma asi i nejlepším způsobem, jak ho mít raz dva, bude domácí kávovar. Sice z něj nedostanete úplně stejnou kávu jako z pákového kávovaru v kavárně, ale můžete se mu dost přiblížit.
Perfektní domácí espresso zvládnete, když budete mít:
- Elektrický mlýnek na kávu, kde si můžete nastavit hrubost mletí
- Kvalitní kávovar (ale můžete si domů pořídit i pákový, jen ten automatický udělá většinu práce za vás)
- Filtrovanou vodu, díky které bude káva chutnat lépe a vy nebudete muset přístroj tak často odvápňovat
- Zrna pro přípravu espressa (existuje spousta typů a ne všechny se nám v tomhle případě hodí)
- Šálek z porcelánu s tlustšími stěnami (aby teplota zůstala co nejstabilnější)
Více informací o espressu, různých přípravách kávy a dalších kávových vychytávkách najdete na Tchibo Blogu.