Zdravý životní styl je souhrn mnoha faktorů. Každý sám o sobě je zdraví prospěšným činitelem. Kumulace těchto činitelů je cestou k dosažení nejenom fyzického, ale i psychického zdraví. Zásady zdravého životního stylu by se daly shrnout do tří základních pilířů:
- pestrá a vyvážená výživa
- přístup k vlastnímu tělu, vztahům a schopnost kompenzace stresu
- pohybová aktivita
Jak se správně stravovat?
Umění vyváženého jídelníčku spočívá v rovnoměrném zastoupení všech základních živin ve výživě, tj. tuků, bílkovin a sacharidů. Hlavním zdrojem bílkovin by nemělo být jenom maso, ale také vejce, luštěniny či sója ve svých fermentovaných variantách. Důležitý je dostatečný přísun ovoce a zeleniny, jako zdroje vitamínů, antioxidantů a vlákniny.
Při výběru tuků upřednostňujte zejména olivový, řepkový, lněný a kokosový olej. Dalšími zdroji nenasycených mastných kyselin jsou ryby, vlašské ořechy, sójové boby, dýňová semena a další. Kvalitními zdroji polysacharidů jsou rýže natural, batáty, jáhly, pohanka a v menší míře i například kukuřičné těstoviny.
Správně složený jídelníček je prevencí nepřiměřené hmotnosti, ať už nadváhy nebo podváhy. Při nákupu surovin na vaření se zaměřte na základní, nezpracované suroviny. Ideálně v bio kvalitě. Úprava jídla by měla být taktéž pestrá, od poměrné části syrové stravy, k vařené, dušené a pečené. Nejmenší podíl by měla tvořit smažená jídla. Potravinám průmyslově zpracovaným se vyhýbejte, nebo jejich podíl v jídelníčku alespoň výrazně omezte.
Součástí zdravé stravy je i dostatečný pitný režim. Pijte alespoň 2 litry tekutin denně. Během horkých letních dní a při zvýšené fyzické aktivitě přísun tekutin ještě navyšte. Vhodná je zejména kohoutková voda, neslazené čaje, občas minerální voda či zředěné džusy.
Ochucené nápoje mají na běžnou denní spotřebu příliš mnoho cukru nebo umělých sladidel. Ty nepříznivě ovlivňují funkci naší slinivky břišní. Nespotřebované cukry se v těle mění na tuk a způsobují vážné zdravotní obtíže.
Jak se správně stravovat?
Jak na odkyselení organismu?
Než přejdete na zdravější jídelníček může být narušená vaše acidobazická rovnováha. Poměr mezi tvorbou a vylučováním kyselin a zásad. Vznik acidózy souvisí se stárnutím organismu a jeho schopností se vypořádat se s návyky dnešní hektické doby.
Mezi časté příznaky překyselení žaludku patří únava, tlak v oblasti žaludku, střevní a kožní potíže, nadměrná kazivost zubů, bolest hlavy a zad. Překyselení organismu vede ke vzniku či zhoršení i dalších onemocnění.
Mezi takové nemoci patří například obezita, porucha imunity, alergie a ekzémy, gynekologické problémy až neplodnost. K tomu, abyste docílili odkyselení organismu, potřebujete zejména doplnit do organismu zásadité látky. Včetně minerálů, vitamínů a stopových prvků.
TIP: Můžete rovněž vyzkoušet oblíbený a úspěšný produkt Blendea k detoxikaci organismu.
Proč se naučit více odpočívat a radovat se?
Abychom zůstali zdraví, musíme kromě jídelníčku dodržovat i pár dalších zásad, které naše zdraví a duševní pohodu zásadním způsobem ovlivňují. Náš organismus potřebuje zejména kvalitní odpočinek. Ať už dostatečný spánek, relaxaci či odpočinek během dne. Navyšte ve vašem volném čase objem takových aktivit, které vás naplňují radostí a smíchem.
Snažte se být optimisty, neberte život tolik vážně a hlavně si neberte věci osobně. Uvidíte, že se vám velmi uleví. Bude-li vidět věci a události v lepším světle, bude váš život plnohodnotnější. Není chybou, pokud vyžadujete i nějaký čas o samotě. Člověk je sice tvor společenský, ale každý občas potřebuje být sám a naslouchat, co mu říká jeho srdce. Ideální je, pokud to spojíte například procházkou v přírodě.
Naučte se zvládat stres a najděte si takové techniky, které pomohou jeho míru snižovat. Stres nám pomáhají zvládat naše oblíbené činnosti, jóga, meditace i například aerobní pohybová aktivita, nás přinutí naše přebujelé myšlení omezit.
TIP: Pokud si nevíte rad, jak začít se zdravým životním stylem, doporučujeme vyhledat výživového poradce.
Sportujte a buďte vzorem ostatním
Pokud nemáte nadváhu, nemusíte vyloženě aktivně sportovat. Prospěšná bude i pravidelná 30minutová svižná vycházka terénem. Pokud již máte kila navíc, pohybová aktivita vám pomůže hubnout rychleji.
Omezte vyjížďky autem, MHD, výtahem a vyhledávejte příležitosti k pohybu. Uvidíte, že se časem přidají i vaše děti. Vaše vzrůstající fyzická i psychická aktivita je také bude motivovat do jejich budoucího života.
Pokud máte potíže s disciplínou a pravidelností, přidejte se do nějaké podpůrné skupiny, kde se budete vzájemně inspirovat. Ruku v ruce s novým zdravým životním stylem se postupně zbavujte i vašich závislostí. Ať už je to přílišné setrvávání ve virtuální světě, utápění stresu v alkoholu nebo kouření.