Lidé, kteří se na léčivou sílu bylin spoléhají alespoň minimálně, mají dózu se sušenou šalvějí neustále po ruce. Přitom dohlížejí na to, aby byla stále plná. Co se použití týče, je šalvěj v řadě domácností nenahraditelná. Výborná je v kuchyni, zejména k masům, kterým dodává specifickou chuť. Pro své protizánětlivé účinky je však častější součástí domácích lékárniček. Coby bylinka má velký potenciál! Ještě štěstí, že se k nám ze Středomoří vůbec dostala.
Co šalvěj obsahuje a v jaké formě je k mání?
Šalvěj lékařská obsahuje silice jako je kafr, thujon, cineol, borneol a další, z nichž nejzajímavější je silice thujonu. Má opojný účinek, odborníci dokonce varují, že větší množství požité šalvěje by mohlo způsobit omámení. Dále obsahuje třísloviny, flavonoidy, fenolické kyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín P a další minerály.
Šalvěj můžete nejčastěji sehnat v podobě sušených listů a vršků výhonků, buď v sypané, nebo sáčkované formě. Narazit však můžete i na tinktury šalvěje a koneckonců můžete šalvěj využívat i čerstvou. Nasbírat si ji můžete na jejím běžném stanovišti, jímž jsou sušší stráně a skalnaté povrchy, nebo si ji zkuste sami vypěstovat. V bylinkových záhoncích a květináčích může doplnit další vaše oblíbené byliny. Lidový název šalvěje - babské ucho - i vás jistě pobaví. Vzpomínáte, právě Saxana v pohádkové komedii jedno sháněla!
Co šalvěj svými léčivými účinky zmůže?
Kromě snadné dostupnosti a vtipného názvu je šalvěj lékařská okouzlující hlavně svými blahodárnými účinky na zdraví člověka. Využijete ji při řadě neduhů:
• při angíně na kloktání,
• při bolesti zubů, aftech a jiných zánětech v ústní dutině na výplachy,
• při průjmech - léčí žaludeční a střevní katary i urychluje léčbu po otravě jídlem,
• při špatném trávení,
• při potížích se žlučníkem a s játry,
• při stresu a tak podobně.
Díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům šalvěje můžete tuto bylinku použít jako přírodní dezinfekci. Odvarem z lístků šalvěje můžete potírat popáleniny, odřeniny, různé ekzémy a hnisavé rány. Už jsme zde zmiňovali, že šalvějí si lze pravidelně vyplachovat ústa. Šalvěj působí svíravě, a proto má dobrý vliv na zánět dásní, pravidelné kloktání šalvěje také osvěžuje dech.
Šalvěj také působí proti nadměrnému pocení ze stresu. Je u ní známý i antialergický účinek. Šalvěj také pomáhá rozpouštět hleny v žaludku a v dýchacích cestách.
Šálkem šalvějového čaje můžete přispět i k vaší duševní pohodě a nervové vyrovnanosti.
Proč vám doma šalvěj nebude nikdy překážet?
Pro tyto a celou řadu dalších účinků vám šalvěj doma nikdy překážet nebude. Nejspíš budete mít opačný problém a to ten, že vám doma bude chybět. Šalvěj lékařskou využijete jako koření i lék. Je levná, jednoduchá na přípravu a vhodná pro většinu uživatelů. Kvůli některým obsaženým látkám by se šalvěji měly vyhnout jen těhotné a kojící ženy. Ani překračování doporučené denní dávky se nedoporučuje. U náchylnějších jedinců se mohou objevit křeče i alergické reakce.
A co vy? Také na šalvěj nedáte dopustit? Není divu, vždyť se používala už ve Starověkém Egyptě. V minulosti prý čarodějky větvičky šalvěje zapalovaly a používaly je k mocným rituálům.
Zakoupíte na eshopu s bylinkami: CestaBylin.cz